Društvene mreže
Učenici će kroz istraživanje i grupni rad analizirati uticaj društvenih mreža na svakodnevni život. Uz pomoć različitih strategija, istražuju prednosti i nedostatke društvenih mreža, te pripremaju prezentacije.
45 minuta
Odjeljenska zajednica
Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja
Ciljevi:
Kroz nastavnu jedinicu nameću se četiri usko vezana cilja i to:
- Razumijevanje koncepta društvenih mreža. Učenici će razumjeti osnovne pojmove kao što su profili, prijatelji, dijeljenje sadržaja i privatnost na društvenim mrežama.
- Razvijanje kritičkog mišljenja. Učenici će analizirati prednosti i opasnosti društvenih mreža, razvijati sposobnost prepoznavanja lažnih informacija i razumjeti uticaj društvenih mreža na mentalno zdravlje.
- Unaprijeđenje digitalne pismenosti. Učenici će se upoznati sa osnovnim vještinama digitalne sigurnosti, uključujući upravljanje lozinkama, podešavanjima privatnosti i prepoznavanju online prijetnji.
- Razvoj vještine virtuelne komunikacije. Učenici će praktikovati pravila pristojnosti i efikasne komunikacije, uključujući dijeljenje sadržaja, komentare i reakcije na objave.
Ishodi:
Kroz prethodno definisane ciljeve, direktno se nameću četiri ishoda koji se vežu jedan za drugi, te stoga učenici će:
- Moći objasniti osnovne pojmove i funkcije društvenih mreža
- Identifikovati potencijalne opasnosti i prednosti korištenja društvenih mreža
- Moći primjeniti strategije digitalne sigurnosti kako bi zaštitili svoje lične podatke na internetu
- Moći demonstrirati pravilnu virtuelnu komunikaciju kroz bezbjedno dijeljenje sadržaja i odgovarajuće reakcije na online interakcije
Detaljan opis realizacije
UVODNI DIO – 5min
Pozdraviti učenike i uputiti da sjednu za svoje računare, prijave se na platformu, kako bi što spremnije ušli u čas.
Danas ćemo biti posebno aktivni i uvjeren sam da će današnji čas biti značajno drugačiji u odnosu na prethodne. Vidjet ćete i zašto. Danas u vremenu u kojem živimo, „nešto“ je postalo jako važan segment našeg svakodnevnog života, čak šta više oblikuje i način na koji komuniciramo, dijelimo informacije i uopšteno rečeno, u kontaktu smo sa svima. No, prije nego što započnemo, na glavnom kanalu naše virtuelne učionice trebao bi biti objavljen kratki upitnik. Ovaj put ćemo bez imena, stoga budite iskreni i otvoreni.
Upitnik o korištenju društvenih mreža (ponuđeni opcioni odgovori).
P1. Da li koristite društvene mreže? Da/Ne
P2. Ako koristite društvene mreže, koliko često ih koristite u toku dana? Više puta dnevno/Jednom dnevno/Više puta sedmično/Rijetko/Nikada
P3. Koje društvene mreže najčešće koristite? Facebook/Tweeter/Instagram/TikTok/Ostalo
P4. Šta vam je najvažnije na društvenim mrežama? Povezivanje sa prijateljima/Dijeljenje fotografija i video sadržaja/Praćenje vijesti i aktuelnosti/Upoznavanje novih ljudi i interesovanja/Drugo
P5. Da li mislite da društvene mreže imaju više pozitivnih ili negativnih uticaja na društvo? Više pozitivnih/Više negativnih/Nemam mišljenje/Nisam siguran(a)
Vjerujem da vas jako zanimaju rezultati. O njima ćemo kasnije. Dakle, možete naslutiti o čemu ćemo danas govoriti, dakle, govorit ćemo o „Društvenim mrežama“.
GLAVNI DIO – 34min
Danas smo započeli jedno novo putovanje, putovanje u svijet „Društvenih mreža“. Zajedno ćemo istraživati, učiti i dijeliti znanje. Imat ćemo priliku da se upustimo u ovu temu bez obzira što nemamo aktuelan udbženik. Internet je naš prozor u svijet informacija, u puravo zato će biti jedan od naših ključnih alata u današnjem istraživačkom zadatku. Kako vas je 15 u prvoj grupi razreda, podijelit ćemo se u 3 grupe od po 5 učenika. Svaka grupa će na drugačiji način raditi. Prva grupa će se koristiti strategijom Venovog dijagrama, druga Drvom problema, a treća Brainstorming-om. Kao prezentacijski alat u kojem ćete okupiti sve informacije koje ste prikupili, koristit ćete gotov predložak u programu PowerPoint (Vidjeti u pripadajućem folderu gdje se nalazi dokument). Vama prepuštam da se unutar grupa dogovorite ko će biti izlagač.
Napomena: Na glavnom kanalu virtuelne učionice postavljeni su dokumenti sa strategijama na koji način ćete ih koristiti. Naravno, tu sam na raspolaganju za sva dodatna pitanja, da pomognem. Vrijeme za istraživanje i pripremu prezentacije je 25min. Za izlaganje ćete dobiti po 3 minute.
ZAVRŠNI DIO – 6min
Kratak osvrt nastavnika na urađeno po grupama i obavijest da se nalazi novi upitnik, anoniman kao i prethodni, nakon čega će biti prikazani svi rezultati.
Pitanja drugog upitnika!
P1. Kako mislite da društvene mreže utiču na vaše emocionalno stanje?
a) Pozitivno: Osećam se povezano i srećno.
b) Negativno: Često se osećam nesigurno ili tužno.
c) Neutralno: Nemam jakih osećanja u vezi sa tim.
P2. Da li smatrate da je vaše vreme provedeno na društvenim mrežama u skladu sa vašim stvarnim vrednostima i ciljevima?
a) Da, osjećam se produktivno i zadovoljno svojim online vremenom.
b) Ne, često osjećam da gubim vrijeme ili se upoređujem sa drugima.
c) Nisam siguran(a), mislim da ima dobrih i loših trenutaka.
P3. Kako se osjećate kad vidite savršeno uređene profile i slike drugih ljudi na društvenim mrežama?
a) Inspirisano: Osjećam se motivisano da poboljšam svoje vještine ili izgled.
b) Pritisnuto: Osećam pritisak da budem kao oni ili da imam sličan život.
c) Ravnodušno: To ne utiče previše na mene.
P4. Da li mislite da biste mogli živjeti bez društvenih mreža?
a) Da, vjerujem da bih mogao/la lako da se odviknem.
b) Ne, osjećam da su društvene mreže važne za moju svakodnevnicu.
c) Možda, ali bio/la bih usamljen/a bez stalne online interakcije.
P5. Kako mislite da društvene mreže utiču na našu sposobnost da razgovaramo i slušamo druge ljude u stvarnom životu?
a) Pomažu: Društvene mreže olakšavaju komunikaciju i povezivanje.
b) Otežavaju: Ljudi su često više fokusirani na svoje telefone nego na stvarne razgovore.
c) Nisam siguran(a), vjerovatno ima pozitivnih i negativnih aspekata.
Zaključiti čas! Sve što nas okružuje može se koristiti dvojako, zato što ima svoje prednosti i nedostatke. Naše je da koristimo prednosti, a da otklanjamo nedostatke.
Prilog uz detaljan opis realizacije
Potrebni resursi
prezentacija, drvo problema i Vennov dijagram
Venov dijagram Drvo problema Brainstorming
Kriterij + / - Kriterij + / - Kriterij + / -
Upitnik 1 Upitnik 1 Upitnik 1
Definicija Identifikacija probl. Definicija i informacija
Prednosti i nedostaci Uzroci problema Kreat. razmišljanje
Praktični primjeri Prednosti i nedostaci Izbor najboljih ideja
Priprema za izlaganje Priprema za izlaganje Priprema za izlaganje
Upitnik 2 Upitnik 2 Upitnik 2
Učenici mogu u svom okruženju (užem i širem) postaviti pitanja sa upitnika i zabilježiti odgovore.
Ukoliko nastavnik u kabinetu raspolaže adekvatnim resursima (računar po učeniku, digitalna platforma i internet), može u punom kapacitetu realizovati ovu nastavnu jedinicu, na ovaj način. Aplikacija za izradu upitnika sa opcionim odgovorima odmah generiše rezultate ispitivanja, dok platforma sama po sebi olakšava prezentacijski dio.
Upitnik za procjenu pripreme za čas
Trenutna procjena pripreme za časSlične objave
Igra uloga oblik je iskustvenog učenja u kojem učenici preuzimaju dodijeljene uloge, karaktere ili funkcije i stiču snažna iskustva kroz simulirane situacije stvarnog svijeta
Drvo problema je strategija za analizu, odnosno, vizualno prezentiranje problema kroz njegove uzroke i posljedice
Metoda u kojoj nastavnik usmjerava proces čitanja u manjim grupama u cilju razvoja vještine samostalnog čitanja, razumijevanja, analize te kritičkog promišljanja o sadržaju materijala koji se koristi u nastavi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec,
Kroz učeću aktivnost ,,Moja porodica’’ za djecu i roditelje ,djecu ćemo upoznati sa članovima porodica djece koji čine našu grupu. Desanka Pandilovski i Ivana Dragojlović
Kroz učeću aktivnost “Domaće životinje i korist od domaćih životinja” ponavlja se znanje o životinjama kroz vizuelnu i vokalnu stimulaciju, rad u različitim centrima aktivnosti i kroz zabavnu igricu Zaledi se.
Putovanje u svemir je učeća aktivnost koja upoznaje sa čudima Sunčevog sistema, pruža im mogućnost da prošire svoje vidike, steknu znanja izvan planete Zemlje ukazujući im na njenu jedinstvenost i potrebu za njenim očuvanjem.