Zaštita životne sredine V razred

Priprema za nastavni čas iz Prirode - RAFT metoda

Zaštita životne sredine  V razred
Organizacijski oblik nastave
Suradnja škole sa roditeljima i zajednicom te razvoj školskog kolektiva
Trajanje

45 min

Predmet

Priroda

Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja

CILJ NASTAVNOG ČASA: Ponoviti stečena znanja o zaštiti čovjekove okoline koristeći RAFT metodu

ISHODI: -učenici će znati ulogu čovjeka  kao dijela prirode i kako zaštiti okolinu;

              -učenici daju nove ideje kako zaštititi životnu sredinu;

             -razvit će sposobnost logičkog mišljenja, povezivanja u cjelinu, razviti svijesti o  zaštiti  čovjekove  okoline;  

             -razviti preciznost i tačnost u radu, razviti komunikacijske vještine i rad u paru i

            -naučena znanja primijeniti u svakodnevnim situacijama, brinuti o  zaštiti  čovjekove  okoline

Detaljan opis realizacije

UVODNI DIO ČASA (7 min)

AKTIVNOST: Šest mislećih šešira 

Nastavnik napiše na tabli: ZAGAĐIVANJE ŽIVOTNE SREDINE zatim podigne prvo bijeli, a onda svaki sljedeći šešir. (Šeširi su napravljeni od debljeg hamer papira, iskruženi, mogu se koristiti u više generacija.)

(Učenici se javljaju da kažu šta predstavlja koji šešir i šta imaju za reći o datoj temi.)

BIJELI ŠEŠIR-činjenice....Šta znaš o zagađivanju životne sredine?

ŽUTI ŠEŠIR- Šta je dobro/nije dobro u zagađivanju životne sredine?

CRVENI ŠEŠIR-osjećanja... Kako se osjećate kada vidite zagađenu vodu/ tlo/vazduh? Kako se osjećaju životinje, npr.u vodi?

CRNI ŠEŠIR-opasnosti... Šta se loše može desiti ako zagadimo okolinu? Na koga utiče?

ZELENI ŠEŠIR-nove ideje... Kako možemo spriječiti zagađenje? Šta je reciklaža?

PLAVI ŠEŠIR-zaključak... Šta biste poručili drugima o zagađenju? 

GLAVNI DIO ČASA (35 min)

AKTIVNOST: KO, ŠTA KAKO?

                                    ŠTA je životna sredina?

                                    KO je treba zaštititi?

                                    KAKO je treba zaštititi?

(Učenici odgovaraju frontalno na postavljena pitanja.)

AKTIVNOST: RAFT metoda

Ponovimo ukratko šta predstavlja RAFT metoda, koju smo već ranije radili. 

Role/uloga -koju ulogu možete imati u pisanju, vi ste.....

Audience/publika -kome se obraćate pisanjem

Form/oblik –u kojem obliku pišeš (pismo, pjesma, sastav...)

Topic/tema- o kojoj temi pišeš

Rad u paru na RAFT metodi:

                                ULOGA -  PUBLIKA  -  OBLIK  -  TEMA

                    1.par VRT/BAŠTA, VLASNIKU,PISMO, ZAŠTITA ZEMLJIŠTA

                    2.par RIJEKA, STANOVNICIMA, PJESMA, ZAŠTITA VODA

                    3.par VAZDUH, VOZAČIMA, PJESMA, ZAŠTITA VAZDUHA

                    4.par ŠUMA, IZLETNICIMA, PISMO, ZAŠTITA ZEMLJIŠTA

                    5.par PARK, DJECI, PJESMA, ZAŠTITA OKOLINE

                    6.par VAZDUH, PUŠAČIMA, PISMO, ZAŠTITA OKOLINE

                    7.par LIVADA, DJECI, PISMO, ZAŠTITA OKOLINE

                    8.par MORE, TURISTIMA, PJESMA, ZAŠTITA VODA

(Učenici rade u paru, a nakon toga izlažu pred odjeljenjem ono što su pripremili. Nastavnik prati izlaganja, koriguje ukoliko je potrebno.)

ZAVRŠNI DIO ČASA (3 min)

AKTIVNOST: Evaluacija

Nastavnik pohvali rad učenika i na vidno mjesto istakne njihove radne listove.

Zajednički analiziramo čiji rad im se najviše dopao i zašto. Učenici daju svoje mišljenje na protekli čas.

 

 

Prilog uz detaljan opis realizacije

Potrebni resursi

Šest šešira (bijeli, žuti, crveni, zeleni, crni, plavi)

Nastavni listić za RAFT metodu, u prilogu

Praćenje i procjenjivanje

Razmišljanja nakon časa:

Šta je na ovom času bilo dobro za vaše učenike?

 

 

Koje promjene biste preporučili za 

a)     naredni čas

 

 

b)    poboljšanje ovog časa

Ideje za domaće zadaće (nastavak aktivnosti) i uključivanje roditelja

Domaća zadaća: Reciklirati npr. teglu od džema, tetrapak od mlijeka/soka- napraviti posudu za bojice, kućicu/hranilicu za ptice...

U izradi domaće zadaće im mogu pomoći roditelji.

Savjeti za druge nastavnike/ce kod realizacije ove lekcije/teme

Sa metodom Šest mislećih šešira možete upoznati učenike već u II razredu, a sa RAFT metodom u  starijem razredu, jer tad većina učenika zna značenje ovih engleskih riječi. Kod šešira možete da koristite crteže šešira sa značenjem napisanim ispod, sve dok ne usvoje šta predstavlja koji šešir. Metoda je odlična i za obradu teksta, ali i za ponavljanje gradiva.

Prilozi (radni materijal, radni listovi i dr.)

Slične objave


Dopisivanje

Morate biti prijavljeni da biste ćaskali