Zaštita životne sredine V razred
Priprema za nastavni čas iz Prirode - RAFT metoda
45 min
Priroda
Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja
CILJ NASTAVNOG ČASA: Ponoviti stečena znanja o zaštiti čovjekove okoline koristeći RAFT metodu
ISHODI: -učenici će znati ulogu čovjeka kao dijela prirode i kako zaštiti okolinu;
-učenici daju nove ideje kako zaštititi životnu sredinu;
-razvit će sposobnost logičkog mišljenja, povezivanja u cjelinu, razviti svijesti o zaštiti čovjekove okoline;
-razviti preciznost i tačnost u radu, razviti komunikacijske vještine i rad u paru i
-naučena znanja primijeniti u svakodnevnim situacijama, brinuti o zaštiti čovjekove okoline
Detaljan opis realizacije
UVODNI DIO ČASA (7 min)
AKTIVNOST: Šest mislećih šešira
Nastavnik napiše na tabli: ZAGAĐIVANJE ŽIVOTNE SREDINE zatim podigne prvo bijeli, a onda svaki sljedeći šešir. (Šeširi su napravljeni od debljeg hamer papira, iskruženi, mogu se koristiti u više generacija.)
(Učenici se javljaju da kažu šta predstavlja koji šešir i šta imaju za reći o datoj temi.)
BIJELI ŠEŠIR-činjenice....Šta znaš o zagađivanju životne sredine?
ŽUTI ŠEŠIR- Šta je dobro/nije dobro u zagađivanju životne sredine?
CRVENI ŠEŠIR-osjećanja... Kako se osjećate kada vidite zagađenu vodu/ tlo/vazduh? Kako se osjećaju životinje, npr.u vodi?
CRNI ŠEŠIR-opasnosti... Šta se loše može desiti ako zagadimo okolinu? Na koga utiče?
ZELENI ŠEŠIR-nove ideje... Kako možemo spriječiti zagađenje? Šta je reciklaža?
PLAVI ŠEŠIR-zaključak... Šta biste poručili drugima o zagađenju?
GLAVNI DIO ČASA (35 min)
AKTIVNOST: KO, ŠTA KAKO?
ŠTA je životna sredina?
KO je treba zaštititi?
KAKO je treba zaštititi?
(Učenici odgovaraju frontalno na postavljena pitanja.)
AKTIVNOST: RAFT metoda
Ponovimo ukratko šta predstavlja RAFT metoda, koju smo već ranije radili.
Role/uloga -koju ulogu možete imati u pisanju, vi ste.....
Audience/publika -kome se obraćate pisanjem
Form/oblik –u kojem obliku pišeš (pismo, pjesma, sastav...)
Topic/tema- o kojoj temi pišeš
Rad u paru na RAFT metodi:
ULOGA - PUBLIKA - OBLIK - TEMA
1.par VRT/BAŠTA, VLASNIKU,PISMO, ZAŠTITA ZEMLJIŠTA
2.par RIJEKA, STANOVNICIMA, PJESMA, ZAŠTITA VODA
3.par VAZDUH, VOZAČIMA, PJESMA, ZAŠTITA VAZDUHA
4.par ŠUMA, IZLETNICIMA, PISMO, ZAŠTITA ZEMLJIŠTA
5.par PARK, DJECI, PJESMA, ZAŠTITA OKOLINE
6.par VAZDUH, PUŠAČIMA, PISMO, ZAŠTITA OKOLINE
7.par LIVADA, DJECI, PISMO, ZAŠTITA OKOLINE
8.par MORE, TURISTIMA, PJESMA, ZAŠTITA VODA
(Učenici rade u paru, a nakon toga izlažu pred odjeljenjem ono što su pripremili. Nastavnik prati izlaganja, koriguje ukoliko je potrebno.)
ZAVRŠNI DIO ČASA (3 min)
AKTIVNOST: Evaluacija
Nastavnik pohvali rad učenika i na vidno mjesto istakne njihove radne listove.
Zajednički analiziramo čiji rad im se najviše dopao i zašto. Učenici daju svoje mišljenje na protekli čas.
Prilog uz detaljan opis realizacije
Potrebni resursi
Šest šešira (bijeli, žuti, crveni, zeleni, crni, plavi)
Nastavni listić za RAFT metodu, u prilogu
Razmišljanja nakon časa:
Šta je na ovom času bilo dobro za vaše učenike?
Koje promjene biste preporučili za
a) naredni čas
b) poboljšanje ovog časa
Domaća zadaća: Reciklirati npr. teglu od džema, tetrapak od mlijeka/soka- napraviti posudu za bojice, kućicu/hranilicu za ptice...
U izradi domaće zadaće im mogu pomoći roditelji.
Sa metodom Šest mislećih šešira možete upoznati učenike već u II razredu, a sa RAFT metodom u starijem razredu, jer tad većina učenika zna značenje ovih engleskih riječi. Kod šešira možete da koristite crteže šešira sa značenjem napisanim ispod, sve dok ne usvoje šta predstavlja koji šešir. Metoda je odlična i za obradu teksta, ali i za ponavljanje gradiva.
Upitnik za procjenu pripreme za čas
Trenutna procjena pripreme za časSlične objave
Igra uloga oblik je iskustvenog učenja u kojem učenici preuzimaju dodijeljene uloge, karaktere ili funkcije i stiču snažna iskustva kroz simulirane situacije stvarnog svijeta
Drvo problema je strategija za analizu, odnosno, vizualno prezentiranje problema kroz njegove uzroke i posljedice
Metoda u kojoj nastavnik usmjerava proces čitanja u manjim grupama u cilju razvoja vještine samostalnog čitanja, razumijevanja, analize te kritičkog promišljanja o sadržaju materijala koji se koristi u nastavi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec,
Kroz učeću aktivnost ,,Moja porodica’’ za djecu i roditelje ,djecu ćemo upoznati sa članovima porodica djece koji čine našu grupu. Desanka Pandilovski i Ivana Dragojlović
Kroz učeću aktivnost “Domaće životinje i korist od domaćih životinja” ponavlja se znanje o životinjama kroz vizuelnu i vokalnu stimulaciju, rad u različitim centrima aktivnosti i kroz zabavnu igricu Zaledi se.
Putovanje u svemir je učeća aktivnost koja upoznaje sa čudima Sunčevog sistema, pruža im mogućnost da prošire svoje vidike, steknu znanja izvan planete Zemlje ukazujući im na njenu jedinstvenost i potrebu za njenim očuvanjem.