Priprema za čas njemačkog jezika, VI razred

"Was ist denn" , Körperteile benennen

Priprema za čas njemačkog jezika, VI razred
Organizacijski oblik nastave
Suradnja škole sa roditeljima i zajednicom te razvoj školskog kolektiva
Trajanje

45 minuta

Predmet

Njemački jezik

Ključne kompetencije

Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja

Cilj obrade nastavne jedinice: usvajanje nove leksike                                

Obrazovni:          -   usvojiti novi tekst ''Was ist denn?''

                             -  usvojiti nazive dijelova tijela  na njemačkom jeziku                          

Odgojni:              -  motivirati učenike za učenje stranog jezika

                            -  buđenje interesa kod učenika za sticanjem novog znanja

                         -  uočavanje važnosti pozitivnog odnosa prema vlastitom tijelu

Funkcionalni:    -   razvijanje sposobnosti čitanja, slušanja i razumjevanja

                            -  razvijanje sposobnosti  samostalnog  korištenja usvojene leksike

                            -  razvijanje sposobnosti logičkog povezivanja slika sa tekstom

✅ Ishodi učenja nakon obrade nastavne jedinice:
Učenik/ca će moći:

 Jezičko-komunikacijski ishodi (obrazovni):

pročitati i razumjeti tekst „Was ist denn?“ na njemačkom jeziku, uz osnovno razumijevanje sadržaja,
pravilno imenovati osnovne dijelove tijela na njemačkom jeziku,
koristiti novu leksiku u jednostavnim rečenicama (usmeno i/ili pismeno).

Odgojni ishodi:

pokazati motivaciju i pozitivan stav prema učenju njemačkog jezika kroz aktivno učešće u nastavnim aktivnostima,
prepoznati važnost sticanja novih znanja i vještina kroz rad na tekstu i zadacima,
razvijati svijest o važnosti brige za vlastito tijelo kroz diskusije i sadržaj teksta.

 Funkcionalni ishodi:

slušati i razumjeti jednostavne upute i sadržaj vezan za temu dijelova tijela,
povezati slike dijelova tijela sa njihovim nazivima i opisima u tekstu,
samostalno koristiti usvojene riječi u govoru ili pisanju (npr. opisivanjem vlastitog izgleda ili osjećaja),
logički povezati tekstualne i vizuelne informacije u nastavnim materijalima.





Detaljan opis realizacije

1.Uvodni dio sata:

Provjeriti domaću zadaću učenika. Učenici čitaju domaću zadaću. 

Prisjetiti se zadnjeg teksta. Pitati učenike: Wo sind die Kinder? Was machen sie dort? Was können sie dort noch machen?

2.Glavni dio sata: 

Najaviti današnju nastavnu jedinicu i na tabli napisati naslov.

                                                                Was ist denn?

Učenici gledaju kraki crtani i odgovaraju na pitanja u toku gledanja. To im pomaže u usvajanju nove leksike.
Bobo auf dem Spielpatz- crtani kviz pripremljen na islcollective.com

Učenici u udžbeniku na str. 79 gledaju priču u slikama. Sa učenicima razgovarati o ovim slikama, po mogućnosti na njemačkom jeziku, a ako ne može i na maternjem jeziku. Nakon toga slijedi slušanje priče. 
Učenici sa CD-a slušaju tekst:

a) Kod 1. slušanja zatvorenih udžbenika učenici trebaju zapamtiti nazive dijelova tijela  koji se spominju u tekstu (Bein, Bauch).

b) Kod 2. slušanja (nastavnica čita)učenici prate tekst priče u udžbeniku i imaju zadatak da i oni tiho ponavljaju tekst priče.

Zatim učenici čitaju tekst. Učenici čitaju tekst po ulogama, a nastavnica ih upućuje na neka osnovna fonetska pravila izgovora glasova. – početno čitanje

Da bi provjerili razumijevanje teksta učenicima ću objasniti značenje nepoznatih riječi iz teksta, pri čemu nastavnica te riječi piše na tabli. Učenici prepisuju riječi u sveske i pišu prevod.

Sada učenici rade vježbu B iz udžbenika u kojoj treba da odluče da li su izjave vezane za tekst, a koje slušaju sa CD-a tačne ili netačne. Učenici bilježe u udžbeniku  R/F, a za izjavu za koju kažu da je netačna trebaju reći šta je tačno. 

Zatim nastavnica postavlja pitanje: Was tut Karin weh? Učenici odgovaraju „Beine“ Nastavnica ih pita, da li znaju šta su Beine i tako dolaze do drugog dijela ovog časa. 
Nastavnica na tabli lijepi dijelove ljudskog tijela u jednini i množini pored slike. Sa učenicima vježbati izgovor ovih riječi. Učenici crtaju lika(tijelo) i prepisuju s table. 

Kroz pjesmu „Kopf, Schultern, Knie ...“ uvježbati nazive dijelova tijela., tako što će učenici stati u krug, pjevati i pokazivati na dio tijela koji izgovaraju u pjesmi. Nakon više ponavljanja, igrati tako što ćemo isključivati iz igre one koji pogriješe i pobjednike nagraditi. 


Youtube:
Kopf und Schultern, Knie und Fuß - Kinderlieder zum Mitsingen
2023-q3-refresh-hosting-long_vid_host_x_value_de_de_16x9 

3. Završni dio sata: 

Ponoviti današnju nastavnu jedinicu. Učenicima postavljati pitanja uz tekst na koja učenici usmeno odgovaraju. Pokazivati određene dijelove tijela i pitati: Was ist das?

Domaća zadaća: 

Uraditi vježbe u radnoj svesci na str. 96, zadatak 1,2 i 98. Nacrtati ljudsko tijelo i označiti dijelove tijela. 

 

Potrebni resursi

 CD, kompjuter-internet ,slike 

Praćenje i procjenjivanje

Provjera na kraju časa uz pjevanje i nakon toga uz postavljanje pitanja. 

Ideje za domaće zadaće (nastavak aktivnosti) i uključivanje roditelja

Kod kuće preslušati više puta pjesmicu i tako pamtiti nazive djelova tijela. 

Savjeti za druge nastavnike/ce kod realizacije ove lekcije/teme

Dijelove tijela napisati na papire u bojama..plava za muški rod, crvena za ženski... i tako lijepiti na tabli. 

Slične objave


Dopisivanje

Morate biti prijavljeni da biste ćaskali