Osnovni etički principi – određenje morala

Učenici trećeg razreda na Etici kroz korelaciju s drugim predmetima i interaktivno uključivanje stiču uvid u etičke pojmove, njihovu primenu u životu i važnost samostalnog promišljanja o moralnim pitanjima.

Organizacijski oblik nastave
Suradnja škole sa roditeljima i zajednicom te razvoj školskog kolektiva
Trajanje

45 minuta

Predmet

Etika

Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja

Cilj/evi: Savladati osnovne etičke pojmove, te razumjeti šta je to moral i razliku između moralnog i nemoralnog čina. 

Ishodi: Učenik će znati razlikovati moralan od nemoralnog čina, te razviti osjećaj za moralne stavove.

 

Detaljan opis realizacije

Uvodni dio - (trajanje 10): 

Postavljamo pitanja o svakodnevnim radnjama i njihovim etičkim konotacijama, što je u stvari priprema za osnovne etičke pojmove i prezentaciju Nevjerstvo (dostavljeno u prilogu i putem linka). Učenicima se postavljaju pitanja o tome da li je i zašto nevjera moralan čin, te se javljaju dobrovoljci. Definišemo osnovne etičke pojmove (pogledati plan zapisa na tabli).


Glavni dio - (trajanje 30):  

Otpočinjanje prezentacije s uvodom u Anu Karenjinu i njen odnos u istoimenom romanu s Vronskim. Informisanje djece da je riječ o nevjerstvu, odnosno preljubi, te upoznavanje sa posljedicama tog nemoralnog čina po Anin život.


Zajednički rad na osnovnim definicijama nevjerstva, njegovom određenju kao nemoralnog čina i kao suprotnosti vrline, te utvrđivanje bračne dužnosti i vjernosti kao moralnih kategorija.


Učenici su se upoznali sa osnovnim uzrocima preljube i kod žena i kod muškaraca, te su individualno jedan po jedan davali svoja mišljenja i komentare na navedene uzroke.

U završnici su naveli da li bi pristupili razvodu ili oprostu.

Završni dio - (trajanje 5):  

Učenici su potvrdili da da nevjerstvo nemoralan čin, te da je vjernost vrlina. Nakon toga su upućeni na ostale etičke pojmove.


Plan zapisa na tabli:

OSNOVNI ETIČKI POJMOVI SU:

Dužnost – Radnja ili čin koji je uzrokovan moralnom ili zakonskom obavezom. Prava, utemeljena na temeljnim etičkim načelima kao što su autonomija, dobročinstvo i pravednost, stvaraju dužnosti -- bilo nemiješanja (za negativna prava) ili za pružanje društvenih dobara (pozitivna prava). Dužnost ne mora biti utemeljena samo na snažnom jeziku prava. Svakodnevne društvene interakcije takođe rađaju pojmove dužnosti: obećanja stvaraju dužnosti vjernosti, darovi stvaraju dužnosti zahvalnosti, i tako dalje. Mnogi moralni filozofi tvrdili su da učestvovanje u političko-društvenom sistemu stvara obavezu poštivanja njegovih zakona i standarda.

Moral (etika) – Nauka o ljudskoj dužnosti; pravila ljudskog ponašanja. Funkcija morala je "borba protiv pogubnih posljedica ljudskih simpatija" (Beauchamp). Njegov je cilj "doprinijeti poboljšanju - ili barem nepogoršanju - ljudskog položaja" (Warnock). "Etika ima za cilj otkriti koja su to druga svojstva koja pripadaju svemu što je dobro" (Moore). 

Vrline – Pozitivne etičke/karakterne osobine, kao što su dobronamjernost, povjerljivost, pravednost, vjernost, zahvalnost, neobmanjivanje (istinoljubivost), nezlonamjernost. Vrline odgovaraju načelima ili dužnostima: dobročinstvo, povjerljivost, pravednost, vjernost, zahvalnost, neobmanjivanje (istinitost), nezlobnost itd.


Korelacija sa drugim nastavnim predmetom: Srpski jezik i književnost

Način provjere ostvarenosti očekivanih ishoda: Učenik je sposoban utvrditi i objasniti da je nevjerstvo nemoralan čin, da predstavlja kršenje bračne dužnosti i da se kosi sa vrlinom vjernosti.

 

Prilog uz detaljan opis realizacije

Praćenje i procjenjivanje

Učenici su se u potpunosti odazvali učešću u času, te su svaki pojedinačno imali priliku da se izjasne po predmetu oprosta ili razvoda. Jedna učenica nije se izjasnila pozitivno kada je u pitanju nevjerstvo kao nemoralan čin, što nam daje povratnu informaciju da bi trebali više raditi na tome šta je moralno, a šta nemoralno ponašanje.

 

Ideje za domaće zadaće (nastavak aktivnosti) i uključivanje roditelja

Zadatak za razmišljanje (domaći zadatak ): Uoči u svom okruženju da li se poštuju sljedeće moralne norme:

  • dati mjesto onima koji su stariji;
  • predstavljanje prilikom upoznavanja druge osobe;
  • biti velikodušan i štititi one koji su slabiji;
  • dolaziti na vrijeme;
  • govoriti kulturno i pristojno;
  • nositi tu ili onu odjeću, itd.

 

Savjeti za druge nastavnike/ce kod realizacije ove lekcije/teme

/


Odlicno LP

Slične objave


Dopisivanje

Morate biti prijavljeni da biste ćaskali