Osnovni etički principi – određenje morala
Učenici trećeg razreda na Etici kroz korelaciju s drugim predmetima i interaktivno uključivanje stiču uvid u etičke pojmove, njihovu primenu u životu i važnost samostalnog promišljanja o moralnim pitanjima.
45 minuta
Etika
Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja
Cilj/evi: Savladati osnovne etičke pojmove, te razumjeti šta je to moral i razliku između moralnog i nemoralnog čina.
Ishodi: Učenik će znati razlikovati moralan od nemoralnog čina, te razviti osjećaj za moralne stavove.
Detaljan opis realizacije
Uvodni dio - (trajanje 10):
Postavljamo pitanja o svakodnevnim radnjama i njihovim etičkim konotacijama, što je u stvari priprema za osnovne etičke pojmove i prezentaciju Nevjerstvo (dostavljeno u prilogu i putem linka). Učenicima se postavljaju pitanja o tome da li je i zašto nevjera moralan čin, te se javljaju dobrovoljci. Definišemo osnovne etičke pojmove (pogledati plan zapisa na tabli).
Glavni dio - (trajanje 30):
Otpočinjanje prezentacije s uvodom u Anu Karenjinu i njen odnos u istoimenom romanu s Vronskim. Informisanje djece da je riječ o nevjerstvu, odnosno preljubi, te upoznavanje sa posljedicama tog nemoralnog čina po Anin život.
Zajednički rad na osnovnim definicijama nevjerstva, njegovom određenju kao nemoralnog čina i kao suprotnosti vrline, te utvrđivanje bračne dužnosti i vjernosti kao moralnih kategorija.
Učenici su se upoznali sa osnovnim uzrocima preljube i kod žena i kod muškaraca, te su individualno jedan po jedan davali svoja mišljenja i komentare na navedene uzroke.
U završnici su naveli da li bi pristupili razvodu ili oprostu.
Završni dio - (trajanje 5):
Učenici su potvrdili da da nevjerstvo nemoralan čin, te da je vjernost vrlina. Nakon toga su upućeni na ostale etičke pojmove.
Plan zapisa na tabli:
OSNOVNI ETIČKI POJMOVI SU:
Dužnost – Radnja ili čin koji je uzrokovan moralnom ili zakonskom obavezom. Prava, utemeljena na temeljnim etičkim načelima kao što su autonomija, dobročinstvo i pravednost, stvaraju dužnosti -- bilo nemiješanja (za negativna prava) ili za pružanje društvenih dobara (pozitivna prava). Dužnost ne mora biti utemeljena samo na snažnom jeziku prava. Svakodnevne društvene interakcije takođe rađaju pojmove dužnosti: obećanja stvaraju dužnosti vjernosti, darovi stvaraju dužnosti zahvalnosti, i tako dalje. Mnogi moralni filozofi tvrdili su da učestvovanje u političko-društvenom sistemu stvara obavezu poštivanja njegovih zakona i standarda.
Moral (etika) – Nauka o ljudskoj dužnosti; pravila ljudskog ponašanja. Funkcija morala je "borba protiv pogubnih posljedica ljudskih simpatija" (Beauchamp). Njegov je cilj "doprinijeti poboljšanju - ili barem nepogoršanju - ljudskog položaja" (Warnock). "Etika ima za cilj otkriti koja su to druga svojstva koja pripadaju svemu što je dobro" (Moore).
Vrline – Pozitivne etičke/karakterne osobine, kao što su dobronamjernost, povjerljivost, pravednost, vjernost, zahvalnost, neobmanjivanje (istinoljubivost), nezlonamjernost. Vrline odgovaraju načelima ili dužnostima: dobročinstvo, povjerljivost, pravednost, vjernost, zahvalnost, neobmanjivanje (istinitost), nezlobnost itd.
Korelacija sa drugim nastavnim predmetom: Srpski jezik i književnost
Način provjere ostvarenosti očekivanih ishoda: Učenik je sposoban utvrditi i objasniti da je nevjerstvo nemoralan čin, da predstavlja kršenje bračne dužnosti i da se kosi sa vrlinom vjernosti.
Prilog uz detaljan opis realizacije
Učenici su se u potpunosti odazvali učešću u času, te su svaki pojedinačno imali priliku da se izjasne po predmetu oprosta ili razvoda. Jedna učenica nije se izjasnila pozitivno kada je u pitanju nevjerstvo kao nemoralan čin, što nam daje povratnu informaciju da bi trebali više raditi na tome šta je moralno, a šta nemoralno ponašanje.
Zadatak za razmišljanje (domaći zadatak ): Uoči u svom okruženju da li se poštuju sljedeće moralne norme:
- dati mjesto onima koji su stariji;
- predstavljanje prilikom upoznavanja druge osobe;
- biti velikodušan i štititi one koji su slabiji;
- dolaziti na vrijeme;
- govoriti kulturno i pristojno;
- nositi tu ili onu odjeću, itd.
/
Upitnik za procjenu pripreme za čas
Trenutna procjena pripreme za časSlične objave
Igra uloga oblik je iskustvenog učenja u kojem učenici preuzimaju dodijeljene uloge, karaktere ili funkcije i stiču snažna iskustva kroz simulirane situacije stvarnog svijeta
Drvo problema je strategija za analizu, odnosno, vizualno prezentiranje problema kroz njegove uzroke i posljedice
Metoda u kojoj nastavnik usmjerava proces čitanja u manjim grupama u cilju razvoja vještine samostalnog čitanja, razumijevanja, analize te kritičkog promišljanja o sadržaju materijala koji se koristi u nastavi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec,
Kroz učeću aktivnost ,,Moja porodica’’ za djecu i roditelje ,djecu ćemo upoznati sa članovima porodica djece koji čine našu grupu. Desanka Pandilovski i Ivana Dragojlović
Kroz učeću aktivnost “Domaće životinje i korist od domaćih životinja” ponavlja se znanje o životinjama kroz vizuelnu i vokalnu stimulaciju, rad u različitim centrima aktivnosti i kroz zabavnu igricu Zaledi se.
Putovanje u svemir je učeća aktivnost koja upoznaje sa čudima Sunčevog sistema, pruža im mogućnost da prošire svoje vidike, steknu znanja izvan planete Zemlje ukazujući im na njenu jedinstvenost i potrebu za njenim očuvanjem.