Priprema za čas iz Moje okoline "JESEN"
I razred Učenje kroz priču (storytelling)
1 čas
Moja okolina
Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja
Cilj časa: Učenici ce kroz priču o vjeverici i njenim jesenskim doživljajima uočiti i razumjeti osnovne promjene u prirodi tokom jeseni, plodovima, promjeni vremena, ponašanju životinja te aktivnosti ljudi u jesenskom razdoblju. Kroz aktivno slušanje, razgovor i kreativne zadatke razvijat će jezičke, spoznajne i socijalne vještine.
Zadaci:
-potaknuti učenike na aktivno slušanje i razumijevanje priče (storytelling)
-upoznati učenike s glavnim obilježjima jeseni (vrijeme, priroda, plodovi, životinje, ljudi)
-razvijati sposobnost opažanja promjena u neposrednoj okolini
-poticati izražavanje doživljaja kroz govor, crtanje i igru
-razvijati empatiju i saradnički duh kroz zajedničke aktivnosti i ulogu pomaganja vjeverici
-povezati priču sa stvarnim situacijama u dječijoj svakodnevnici (npr.boravak u parku, pomaganje kod kuće...)
Ishodi učenja:
-prepoznati i opisati osnovne promjene u prirodi tokom jeseni (promjena boje lišća, dani kraći, vremenske prilike)
-imenovati jesenske plodove (npr.kesten, orah, jabuka, kruška, bundeva)
-objasniti kako se neke životinje u jesen pripremaju za zimu (skupljanje hrane, pravljenje skloništa)
-navesti nekoliko jesenskih aktivnosti ljudi (berba, radovi u vrtu, nošenje toplije odjeće, zimnica)
Korelacija:
Bosanski/Srpski jezik i književnost:
-aktivno slušati i tazumjeti sadržaj priče o vjeverici,
-prepričati dijelove priče svojim riječima,
sudjelovati u razgovoru o priči i povezati je sa ličnim iskustvom
Likovna kultura/Muzička kultura/ Tjelesni i zdravstveni odgoj-Fizičko vaspitanje:
-likovno izraziti jesenski motiv iz priče (boje lišća i vrijeme u jesen)
-ritmički se kretati uz jesensku pjesmu
Detaljan opis realizacije
Uvodni dio (5 min):
Aktivnost 1: Priča „Vjeverica Cica“
"Jednog jutra, vjeverica Cica probudila se u svom gnijezdu visoko na stablu. Pogledala je oko sebe i vidjela da se nešto promijenilo. 🌳
Listovi na drvetu nisu više zeleni, već žuti, crveni i smeđi. 🍂
Cica se obradovala jer zna – stigla je jesen!
Počela je skakutati po granama i sakupljati kestene i lješnjake da spremi hranu za zimu.
Ali brzo je shvatila da sama neće stići sve sakupiti. Zato je pozvala svoje drugare: pticu, ježa i djecu iz parka.
Svi su zajedno počeli da skupljaju plodove i šareno lišće. Kad rade zajedno, posao ide brže i zabavnije.
Cica je bila presretna – ne samo zato što ima dovoljno hrane, nego i zato što ima dobre drugare."
Nakon što se utisci slegnu i učenici kažu da li im se dopala priča, najavljujemo nastavnu jedinicu-JESEN.
Glavni dio (30 min):
Aktivnost 2: Razgovor o priči (10 min)
-Kako se zove vjeverica? Šta je ona primijetila jednog jutra? Da li je ona voljela tu promjenu? Šta je zatim počela da radi? Zašto? Ima li hrane za vjeverice u toku zime? Za koga još nema hrane? Šta se to dešava sa prirodom u toku zime? Ko joj je pomogao? Da li biste i vi pomogli vjeverici? Volite li da pomažete drugima? Kome sve pomažete? Šta bi se desilo da vjeverica nije skupila hranu za zimu? Zašto je vjeverica bila sretna na kraju priče? Da li se vi slažete sa vjevericom, da treba biti sretan kada imate prave prijatelje? Šta po vama znači pravi prijatelj?
Aktivnost 3: Razgovor o jeseni (12 min):
VRIJEME (promjene, često pada kiša, hladnije vrijeme)
PROMJENE NA BILJKAMA (lišće žuti i opada, boje lišća, listopadno i zimzeleno drveće)
ŽIVOTINJE U JESEN (pripremaju hranu i sklonište, ptice selice i stanarice)
RAD LJUDI U JESEN (berba, oblačenje toplije odjeće i obuće, priprema za zimu-zimnica, ogrijev, radovi u vrtu)
(Ove stavke mogu da crtaju naredni čas, praveći slikovnu mapu uma o jeseni.)
Aktivnost 4: Individualni rad-dovrši crtež (10 min):
Učenici dobiju sliku drveta (samo grane, bez lišća) zadatak je da zalijepe u svesku i da docrtaju ostatak: boje lišća, oblake, kišu, djecu sa kišobranom.
Učenici dovršavaju crtež slušajući pjemu "Jesen" koju su učili iz Muzičke kulture.
Završni dio:
Aktivnost 5: Kviz (8 min):
Kratko ponavljanje: (Učenici imaju tačno-netačno kartice ili znakove palac gore-dole.)
Učitelj čita tvrdnje, a učenici podižu palac gore ako je tvrdnja tačna, a ako nije onda podižu palac dole (TEMU: Yes-No Paddles/ Thumbs up/down classroom voting paddles). Nakon svakog zadatka dajemo tačan odgovor.
1. U jesen se priroda budi i sve je zeleno. (TAČNO-NETAČNO)
2. U jesen često pada kiša.
3. U jesen cvjeta cvijeće.
4. Lišće je žuto i opada.
5. Medo se budi iz zimskog sna.
6. Životinje spremaju hranu za zimu.
7. Ljudi beru jagode i trešnje.
8. Priprema se zimnica.
9. Beru se kruške i jabuke.
Nastavnik putem kviza uočava koji učenici su usvojili gradivo,a koji nisu usvojili određeni dio gradiva.
Na kraju časa nastavnik kaže: "Neka podignu palac dole svi oni kojima nešto nije bilo jasno o onome što smo danas učili i kome treba dodatno objašnjenje sljedeći čas. Oni kojima je sve bilo jasno neka podignu palac gore."
Potrebni resursi
-nastavni listić sa drvetom i motivima jeseni
-pjesma JESEN
https://youtu.be/p4yV25m7hlk?si=tR1CjYV2x7NhBX3a
Formativno praćenje učenika u toku časa (aktivnost, kviz, samostalnost u radu)
Evaluacija časa: Analiza nakon časa
Domaći zadatak:
-Pomoći roditeljima oko skupljanja lišća, berbe, pripreme zimnice, vrta...
-Sa roditeljima pronaći i donijeti neki od plodova jeseni za sljedeći čas da napravimo jesenji kutak u učionici.
Pripremiti unaprijed kartice TAČNO-NETAČNO (tačno-zeleni flomaster, netačno-crveni), neka stoje u pernici i neka ih redovno nose u školu.
Aktivnost se može nastaviti na Likovnoj kulturi. Mi smo išli do obližnjeg parka, skupljali su lišće, a ja sam im pravila krune od lišća. Ponijela sam samo heft mašinu i punjenje, a bili su ODUŠEVLJENI.
Upitnik za procjenu pripreme za čas
Trenutna procjena pripreme za časSlične objave
Igra uloga oblik je iskustvenog učenja u kojem učenici preuzimaju dodijeljene uloge, karaktere ili funkcije i stiču snažna iskustva kroz simulirane situacije stvarnog svijeta
Drvo problema je strategija za analizu, odnosno, vizualno prezentiranje problema kroz njegove uzroke i posljedice
Metoda u kojoj nastavnik usmjerava proces čitanja u manjim grupama u cilju razvoja vještine samostalnog čitanja, razumijevanja, analize te kritičkog promišljanja o sadržaju materijala koji se koristi u nastavi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec,
Kroz učeću aktivnost ,,Moja porodica’’ za djecu i roditelje ,djecu ćemo upoznati sa članovima porodica djece koji čine našu grupu. Desanka Pandilovski i Ivana Dragojlović
Kroz učeću aktivnost “Domaće životinje i korist od domaćih životinja” ponavlja se znanje o životinjama kroz vizuelnu i vokalnu stimulaciju, rad u različitim centrima aktivnosti i kroz zabavnu igricu Zaledi se.
Putovanje u svemir je učeća aktivnost koja upoznaje sa čudima Sunčevog sistema, pruža im mogućnost da prošire svoje vidike, steknu znanja izvan planete Zemlje ukazujući im na njenu jedinstvenost i potrebu za njenim očuvanjem.