Priče u oblicima
Aktivnost namijenjena djeci, ali može biti aktivnost za cijelu porodicu. Za ovu aktivnost potrebni su vam samo papir, olovka i bojice. Zadatak je prvo odabrati koji oblik želite: krug, troguao... i priča se zove po odabranom obliku ("Okrugla priča").
Jedna nastavna jedinica
Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja
Cilj/evi: Osposobiti djecu da samostalno smisle i ispričaju priču
Ishodi: Djeca će moći, znati:
- Povezati slike u jednu smislenu cjelinu
- Razumjeti kako priče u oblicima nastaju
- Ispričati priču
- Djeca će biti osposobljena da ovu aktivnost prezentuju članovima porodice
- Pratiti/crtati tok priče u smijeru željenog i biranog oblika
Detaljan opis realizacije
Uvodni dio- razgovor
Šta sve može biti okruglo?
(Djeca daju odgovore, asocijacijama odgajateljica podsjeća djecu na okrugle predmete)
Djeca su podijeljena u grupe
Djeca su informisana da će danas crtati okruglu priču. Odgajateljica demonstrira djeci s ciljem da djeca razumiju postupak. Prvi učesnik ove aktivnosti nacrta jednu sliku (npr. sunce) a potom nacrta strelicu i papir prosljeđuje sljedećem učesniku, koji potom crta drugu sliku npr. djevojčicu, potom strelicu sve dok svi učesnici ne nacrtaju ponešto. Smijer crtanja ide u krug a završeno je kad sva djeca nacrtaju ponešto. Ukoliko želite da slika bude preciznija možete nacrtati krug pa onda djeca crtaju slike oko kruga. Kada svi ponešto nacrtaju, onda djeca trebaju obojiti slike.
Predstavljanje priče - glavni dio
Učesnik koji je nacrtao prvu sliku započinje priču. "Bio je lijep i sunčan dan".........Ako aktivnost namijenjena djeci školskog uzrasta onda neka priču i zapisuju u svesku. Ukoliko je namijenjena djeci predškolskog uzrasta ovaj zadatak radi neko od odraslih.
Kroz ovu aktivnost objedinjujemo i integrišemo više oblasti: umjetnost, razvoj govora, početni matematički pojmovi.Aktivnost je završena kad svaka grupa predstavi/ispriča priču.

Završni dio
Svaku ilustrovanu priču ćemo postaviti na pano u radno-igraonoj sobi
PRUŽITE DJECI I RODITELJIMA MOGUĆNOST IZBORA
Oblik koji žele mogu sami birati, samim tim i priče će dobiti zanimljiviji naziv: okrugle,kvadrataste, trouglaste,... zatim priče mogu biti beskonačne, duguljaste, valjkaste, minutne, kratke nazvane prema želji i kreativnosti porodice.
Potrebni resursi
Hamer papir, olovke i bojice
Posmatranjem i praćenjem interesovanja djece, koliko često djeca u slobodnim aktivnostima biraju baš ovu aktivnost.
Sedmična zabilješka na zidu: Ko je najviše nacrtao priča? Na kraju sedmice brojimo i pohvaljujemo.
MISLITE NA VRIJEME RODITELJA
Djeca imaju zadatak da kod kuće zajedno sa svojom porodicom nacrtaju jednu okruglu priču.Briga za djecu predstavlja veliki izazov, raspored rada i života je ispunjen, roditelji će planirati aktivnost u skladu sa svojim mogućnostima i vremenu koje imaju. Aktivnost im pojasnite, video zapisom, audio zapisom, porukom, crtežom i dozvolite da se ovoj aktivnosti djeca i roditelji pridruže kada to njima bude najpraktičnije, ali im ipak dajte prostora tj.ograničenje od nekoliko dana.
Odredite dan kada će svako dijete predstaviti svoju porodičnu priču, ili pak da to bude svaki dan po jedna priča. Tako će djeca spontano usvojiti I kasnije primjenjivati ovu tehniku pričanja priča.
Dajte djeci a i roditeljima malo vremena, sa određenim okvirnim vremenom za realizaciju aktivnosti. Npr. četiri dana s vikendom.Djeca čiji roditelji ne uspiju stići uraditi ovu aktivnost, pomozite i tom djetetu da ima svoju priču sa učiteljicom i biranim drugarima.
Upitnik za procjenu pripreme za čas
Trenutna procjena pripreme za časSlične objave
Igra uloga oblik je iskustvenog učenja u kojem učenici preuzimaju dodijeljene uloge, karaktere ili funkcije i stiču snažna iskustva kroz simulirane situacije stvarnog svijeta
Drvo problema je strategija za analizu, odnosno, vizualno prezentiranje problema kroz njegove uzroke i posljedice
Metoda u kojoj nastavnik usmjerava proces čitanja u manjim grupama u cilju razvoja vještine samostalnog čitanja, razumijevanja, analize te kritičkog promišljanja o sadržaju materijala koji se koristi u nastavi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec,
Kroz učeću aktivnost ,,Moja porodica’’ za djecu i roditelje ,djecu ćemo upoznati sa članovima porodica djece koji čine našu grupu. Desanka Pandilovski i Ivana Dragojlović
Kroz učeću aktivnost “Domaće životinje i korist od domaćih životinja” ponavlja se znanje o životinjama kroz vizuelnu i vokalnu stimulaciju, rad u različitim centrima aktivnosti i kroz zabavnu igricu Zaledi se.
Putovanje u svemir je učeća aktivnost koja upoznaje sa čudima Sunčevog sistema, pruža im mogućnost da prošire svoje vidike, steknu znanja izvan planete Zemlje ukazujući im na njenu jedinstvenost i potrebu za njenim očuvanjem.