Priče u oblicima

Aktivnost namijenjena djeci, ali može biti aktivnost za cijelu porodicu. Za ovu aktivnost potrebni su vam samo papir, olovka i bojice. Zadatak je prvo odabrati koji oblik želite: krug, troguao... i priča se zove po odabranom obliku ("Okrugla priča").

Priče u oblicima
Organizacijski oblik nastave
Suradnja škole sa roditeljima i zajednicom te razvoj školskog kolektiva
Trajanje

Jedna nastavna jedinica

Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja

Cilj/evi: Osposobiti djecu da samostalno smisle i ispričaju priču

Ishodi: Djeca će moći, znati:

  • Povezati slike u jednu smislenu cjelinu
  • Razumjeti kako priče u oblicima nastaju
  • Ispričati priču
  • Djeca će biti osposobljena da ovu aktivnost prezentuju članovima porodice
  • Pratiti/crtati tok priče u smijeru željenog i biranog oblika

 

Detaljan opis realizacije

Uvodni dio- razgovor 

Šta sve može biti okruglo?

(Djeca daju odgovore, asocijacijama odgajateljica podsjeća  djecu na okrugle predmete)

Djeca su podijeljena u grupe

Djeca su informisana da će danas crtati okruglu priču. Odgajateljica demonstrira djeci s ciljem da djeca razumiju postupak. Prvi učesnik ove aktivnosti nacrta jednu sliku (npr. sunce) a potom nacrta strelicu i papir prosljeđuje sljedećem učesniku, koji potom crta drugu sliku npr. djevojčicu, potom strelicu sve dok svi učesnici ne nacrtaju ponešto. Smijer crtanja ide u krug a završeno je kad sva djeca nacrtaju ponešto. Ukoliko želite da slika bude preciznija možete nacrtati krug pa onda djeca crtaju slike oko kruga. Kada svi ponešto nacrtaju, onda djeca trebaju obojiti slike.

Predstavljanje priče - glavni dio

Učesnik koji je nacrtao prvu sliku započinje priču. "Bio je lijep i sunčan dan".........Ako aktivnost namijenjena djeci školskog uzrasta onda neka priču i zapisuju u svesku. Ukoliko je namijenjena djeci predškolskog uzrasta ovaj zadatak radi neko od odraslih.

Kroz ovu aktivnost objedinjujemo i integrišemo više oblasti: umjetnost, razvoj govora, početni matematički pojmovi.Aktivnost je završena kad svaka grupa predstavi/ispriča priču.

Završni dio

Svaku ilustrovanu priču ćemo postaviti na pano u radno-igraonoj sobi

PRUŽITE DJECI I RODITELJIMA MOGUĆNOST IZBORA

Oblik koji žele mogu sami birati, samim tim i priče će dobiti zanimljiviji naziv: okrugle,kvadrataste, trouglaste,... zatim priče mogu biti beskonačne, duguljaste, valjkaste, minutne, kratke nazvane prema želji i kreativnosti porodice. 

Potrebni resursi

 Hamer papir, olovke i bojice

 

Praćenje i procjenjivanje

Posmatranjem i praćenjem interesovanja djece, koliko često djeca u slobodnim aktivnostima biraju baš ovu aktivnost.

Sedmična zabilješka na zidu: Ko je najviše nacrtao priča? Na kraju sedmice brojimo i pohvaljujemo.

Ideje za domaće zadaće (nastavak aktivnosti) i uključivanje roditelja

MISLITE NA VRIJEME RODITELJA

Djeca imaju zadatak da kod kuće zajedno sa svojom porodicom nacrtaju jednu okruglu priču.Briga za djecu  predstavlja veliki izazov, raspored rada i života je ispunjen, roditelji će planirati aktivnost u skladu sa svojim mogućnostima i vremenu koje imaju. Aktivnost im pojasnite, video zapisom, audio zapisom, porukom, crtežom i dozvolite da se ovoj aktivnosti djeca i roditelji pridruže kada to njima bude najpraktičnije, ali im ipak dajte prostora tj.ograničenje od nekoliko dana.


Odredite dan kada će svako dijete predstaviti svoju porodičnu priču, ili pak da to bude svaki dan po jedna priča. Tako će djeca spontano usvojiti I kasnije primjenjivati ovu tehniku pričanja priča.

 

 

Savjeti za druge nastavnike/ce kod realizacije ove lekcije/teme

Dajte djeci a i roditeljima malo vremena, sa određenim okvirnim vremenom za realizaciju aktivnosti. Npr. četiri dana s vikendom.Djeca čiji roditelji ne uspiju stići uraditi ovu aktivnost, pomozite i tom djetetu da ima svoju priču sa učiteljicom i biranim drugarima. 

 

Slične objave


Dopisivanje

Morate biti prijavljeni da biste ćaskali