NASTAVNA PRIPREMA-CVIJET I CVAT

Cvijet je reproduktivni organ cvjetnica (biljaka koje cvjetaju). Cvat je skupina cvjetova koji rastu zajedno na jednoj dršci.

NASTAVNA PRIPREMA-CVIJET I CVAT
Organizacijski oblik nastave
Suradnja škole sa roditeljima i zajednicom te razvoj školskog kolektiva
Trajanje

45 minuta

Predmet

Biologija

Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja

CILJEVI:Učenici će razumjeti osnovnu strukturu i funkciju cvijeta i cvata.

Učenici će usvojiti osnovna znanja o ulozi cvijeta i cvata u procesu razmnožavanja biljaka.

ISHODI:

Učenici će moći opisati dijelove cvijeta i cvata.

Učenici će moći definisati funkcije pojedinih dijelova cvijeta.

Učenici će imenovati razlike između cvijeta i cvata.

Učenici će povezati strukturu cvijeta s njegovom ulogom u razmnožavanju biljaka

Učenici će utvrditi uzroke različitih oblika cvjetova i njihovih prilagočenost različitim ekosistemima.

Detaljan opis realizacije

1. UVODNI DIO ČASA (5-10 minuta)

Cilj: Motivirati učenike i uvesti ih u temu. 

Pozdrav i prisustvo: Nastavnica/nik pozdravlja učenike i provjerava prisustvo.

Motivacija: Nastavnica/nik postavlja pitanje "Šta znate o cvijeću?". Učenici daju svoje odgovore, a nastavnica ih navodi na razmišljanje o strukturi i funkciji cvijeta. Neki od odgovora; “Lijepo miriše”, “Lijepih boja”, “Hrana mnogim životinjama”, “Razvijaju se iz cvijetnih pupova” i tako dalje. Dok odgovaraju na pitanja uporedo popunjavaju na tabli formu metode "Oluja mozga" sa riječima koje ih  podsjećaju na cvijet,.....  Diskutovanjem su postepeno prešli na glavni dio časa.              

Uvod u temu: Nastavnica/nik najavljuje da će tema časa biti "Cvijet i cvat" te objašnjava važnost razumijevanja ove teme za biljni svijet i prirodu.

2.  Glavni dio (25 minuta)
Cilj: Učenici usvajaju nova znanja o strukturi i funkciji cvijeta i cvata.

Prezentacija: Nastavnica/nik koristi PowerPoint prezentaciju kako bi prikazao dijelove cvijeta i cvata (čašica, krunica, prašnici, tučak, cvat) kao i vrste cvjetova, vrste biljaka u odnosu na prisustvo vrste cvjetova.   

Diskusija: Nakon svake dijapozitive, nastavnica/nik postavlja pitanja učenicima kako bi provjerila njihovo razumijevanje (npr. "Koji su glavni dijelovi cvijeta?" "Koja je funkcija prašnika, a koja tučka?” “Kakav je to jednospolan i dvospolan cvijet?” “Kakva je biljka jednodoma a kakva dvodoma?” Sta je cvat i kakve su vrste cvati?”).

Praktičan rad: Sastavljanje cvjetova od papira

Ciljevi: Razviti razumijevanje strukture cvijeta, poticati kreativnost i timski rad, naučiti prepoznavati različite vrste cvjetova i biljaka.             

Materijali: Različiti dijelovi cvjetova izrađeni od papira u boji (latice, čašični listovi, prašnici, tučak), ljepilo, papir za pozadinu ili podlogu.                                                                                                                                                                                                                                                              Podjela u parove 

Učenici se podijele u parove i dobiju različite dijelove cvjetova izrađene od papira u boji.

Praktičan rad:

Učenici sastavljaju cvjetove koristeći priložene dijelove od papira.

Identificiraju vrste cvjetova i biljaka prema sastavljenim cvjetovima.

Svaki par lijepi sastavljeni cvijet na papir za pozadinu i označava dijelove cvijeta.   

Prezentacija rezultata:

Svaki par ukratko predstavlja svoje radove pred razredom.

Diskusija o različitim vrstama cvjetova i njihovim dijelovima.

Nastavnica/nik potiče pitanja i razmišljanje o funkcijama pojedinih dijelova cvijeta. 

Razmjena rezultata: Svaka grupa prezentuje svoje rezultate, dijeleći zapažanja i uočene razlike među cvjetovima. (Ovaj dio može se uzeti kao završni dio časa)

3. Završi dio (5-10 minuta)
Cilj: Osvrt na naučeno i provjera postignutih ishoda.

Sumiranje: Nastavnica/nik sumira ključne tačke časa, ponavljajući najvažnije informacije o dijelovima cvijeta i njihovim funkcijama uz pomoć materijala koji je predhodno korišten i napravljen u praktičnom radu.

Pitanja i odgovori: Učenici postavljaju pitanja, a nastavnica/nik odgovara kako bi razjasnila eventualne nejasnoće.

Nastavnica/nik pohvali aktivnost učenika i upiše zaslužene ocjene.

Zadaci za domaću zadaću: Učenici dobijaju zadatak da nacrtaju "Mapu uma" sa centralnim pojmom CVIJET.

Potrebni resursi

Materijali:
Cvjetovi izrađeni od papira u boji:

Latice.
Čašični listovi
Prašnici
Tučak
Ljepilo:

Školsko ljepilo u stiku ili tekuće ljepilo.
Papir za pozadinu ili podlogu:

Bijeli papir ili karton A3 formata.

Pribor za pisanje:

Olovke, flomasteri ili bojice za označavanje i crtanje.

Radne sveske:

Radne bilježnice za bilježenje opažanja i zapažanja.
Organizacija prostora:
Radne stanice: Svaka grupa ili par treba imati dovoljno prostora za rad s materijalima.
Izložbeni prostor: Prostor za postavljanje gotovih radova kako bi svi mogli vidjeti rezultate.

Praćenje i procjenjivanje

Ideje za domaće zadaće (nastavak aktivnosti) i uključivanje roditelja

 

                                                                             

Savjeti za druge nastavnike/ce kod realizacije ove lekcije/teme

Prilikom obrade ove nastavne jedinice može se desiti da niste u mogućnosti imati prirodno cvijeće tako da se možete poslužiti sa kolaž papirom.

Slične objave


Dopisivanje

Morate biti prijavljeni da biste ćaskali