Priprema za čas
Učiteljica je učenike odvela u zamišljeno putovanje Italijom i realizovala nastavne jedinice: vježbe čitanja i pisanja, slika = riječ, brojevi 6 i 7, proljeće, slušanje muzike "Proljeće", linije po toku i karakteru, vježbe u učionici i kuhari.
četiri dana
Bosanski jezik i književnost, Matematika, Moja okolina, Likovna kultura, Muzička kuktura, Tjelesna i zdravstvena kultura
Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja
Opći cilj integracije: Upoznavanjem učenika sa Italijom, pozdravom, poznatim građevinama i ukusnom hranom razviti identitet učenika, suradničko ponašanje, socijalne i komunikacijske vještine i kreativnost u različitim oblicima izražavanja i stvaranja.
Ishodi:
Bosanski jezik i književnost
- Učenik razgovara i govori u skladu s jezičnim razvojem izražavajući svoje potrebe, misli i osjećaje.
- Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
- Usavršava tehniku čitanja, koristeći se različitim tekstovima napisanim štampanim slovima prvog pisma.
- Učenik uz učiteljevu pomoć odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje jednostavnih zadataka, služi se podacima s interneta.
- Iznosi svoj stav o konkretnim tvrdnjama u tekstu i obrazlaže ih povezujući ih sa ličnim iskustvima iz svakodnevnog života
- Doživljava i iskazuje doživljaj kratke priče uz pomoć pitanja ili samostalno.
Matematika
- Analizira svojstva i odnose skupova u različitim oblicima prikazivanja i primjenjuje ih prilikom rješavanja problemskih zadataka.
- Analizira svojstva i odnose brojeva i brojevnih sustava, te koristi simbole i različite prikaze.
- Analizira zakonitosti, odnose, ovisnosti, veze i funkcije u matematici i realnom svijetu.
- Analizira i prikazuje matematičke situacije i strukture upotrebom algebarskih simbola i različitih notacija (zapisa).
Moja okolina
- Prepoznaje osnovne karakteristike svoje i drugih kultura
- Posmatranjem i opipavanjem predmeta odredi svojstva materijala te ukuse
- Učestvuje u izvođenju jednostavnih ogleda kojima ispituje prirodne fenomene
Likovna kultura
- Analizira osnovna izražajna sredstva i načela u vlastitome i tuđemu stvaralaštvu te umjetničkim djelima
- Izražava doživljajnu emociju promatrajući određena likovna djela uz poticaj i potporu
Muzička kultura
- Prepoznaje zvuk i izgled instrumenata
Tjelesna i zdravstvena kultura
- Primjenjuje prirodne oblike kretanja za razvoj funkcionalnih i motoričkih sposobnosti
- Prepoznaje osnovne principe pravilne ishrane i njezin uticaj na zdravlje
- Sarađuje sa vršnjacima tokom vježbanja i igre uz poticaj i podršku
Detaljan opis realizacije
Kroz razgovor učiteljica je saznala da učenici prvog razreda od njih 11 samo su dva učenika posjetila neku evropsku zemlju. Učiteljica je učenike odvela u zamišljeno putovanje Italijom. Integrirani pristup u potpunosti zahtjeva aktivnog učenika koji će rješavati probleme, postavljati pitanja te tražiti odgovore u svome okruženju. Ovakav oblik nastave od učenika traži da samostalno dođe do različitih informacija koje su mu u tom trenutku potrebne za kvalitetnu provedbu nastavnih zadataka. Učenici su imali priliku saznati mnoge informacije o Italiji, primjerene njihovoh uzrastu, kroz sve nastavne predmete.
PRVI DAN
Bosanski jezik i književnost (VJEŽBA ČITANJA I PISANJA)
Asocijacija
Učiteljica je na prethodnom času objasnila učenicima da će sljedećih nekoliko dana raditi na malo drugačiji način, upoznala ih sa pojmom integrativna nastava i dala domaći zadatak. Učenici su kod kuće imali zadatak da uz pomoć roditelja na internetu saznaju nešto o Italiji i riješe zadatke na nastavnom listu.

Prije analize domaćeg zadatka uz pomoć digitalnog alata WordArt učiteljica koristi tehniku asocijacija koja ima za cilj potaknuti učenike na pisanje svih riječi koje im padnu na pamet kad čuju zadanu riječ ITALIJA. Učenici pišu na laptopu asocijacije.

Analiza rada na nastavnom listu.
Učenici čitaju rješenje zadataka. Učiteljica provjerava jesu li svi napisali tačne odgovore, učenici dijele informacije koje su saznali na internetu i od roditelja. (Rebus: Italija; Glavni grad Italije: Rim; Poznata italijanska građevina: Krivi toranja, Koloseum; Poznato italijansko jelo: Pica; Italijanski pozdrav: Ciao)
Reci šta vidiš
Učiteljica na tablu postavlja poster i pita učenike šta vide. Učenici su dobili kartice sa riječima: pica, sladoled, vulkan, špagete, skuter, zastava, paradajz, sir, gondola, Krivi toranj, Koloseum, riječ pročitaju i zalijepe na plakat na odgovarajuće mjesto.
Čitanje koristeći tehniku INSERT
Bojanku koju je pripremila učiteljica dobija svaki učenika i slijedi čitanje koristeći tehniku INSERT.
Slijedi globalna analiza kroz pitanja: Kakav oblik ima Italija? Šta se uzgaja u Italiji? Kako se kaže zdravo na talijanskom? Ko su gondolijeri? Koja je poznata građevina Italije? Koja su tradicionalna italijanska jela? Kako se zove najveći vulkan u Italiji?
Upute za rad kod kuće (pročitati tekst bojanke roditeljima, obojiti ilustracije i prepisati u sveske boldirane rečenice)
Koristi čula i napiši riječ
Učenici sa povezom preko očiju imaju zadatak iz čarobne kutije izvući nešto i pomoću čula dodira i mirisa pogoditi šta je pronašao u kutiji, zatim skinuti povez i tu riječ napisati na tabli. U kutiji u kesicama se nalaze: maslinovo ulje, maslina, smokva, badem, kornet za sladoled, paradajz, sir, kečap, igračka skuter, makaroni.
Matematika (BROJ 6, SABIRANJE I ODUZIMANJE BROJEVA DO 6)
Brojimo koliko čega ima
Učiteljica koristi kesice iz čarobne kutije u kojoj su masline, bademi, smokve, makaroni. Proziva učenike da izbroje koliko čega ima. U svakoj kesici ima po 6 elemenata.
Na tablu postavlja karton u obliku pice. Postavlja pitanja dok prstom kruži po kartonu, koji je ovo geometrijski lik? (krug) Krug je podijeljen na dijelove, kakvog su oblika (imaju oblik trougla)? Koliko trouglova vidite? (broje i govore 6)

Potom učenici na karton na odgovarajuće mjesto lijepe trouglove na kojima se nalaze brojevi od 1 do 5. Trougao sa brojem 6 učiteljica lijepi tek kad upita učenike koliko vidite tačkica na komadu pice, brojite? (Šest) Kako izgleda broj 6 naučit ćete danas.

Učiteljica piše broj šest na tabli, potom učenicima u svesku i pregleda i upućuje na tačnost i pravilnost pisanja broja 6.
Rad u paru: Učenicima dijeli nastavni list na kojem trebaju obojiti komad pice ( matematička bojanka). Urađeno postavljaju na tablu i upoređuju tačnost.
Sabiraju brojeve do 6 pomoću špageta.
Tekstualni zadaci:
Ajlina ima 5 špageta, Ilhana joj je dala još jednu. Koliko Ajlina ima sada špageta?
Bilal je imao 4 špagete, od Adne je dobio još 2. Koliko Bilal ima špageta?
Muhamed ima 3 špagete, i Albin ima isto 3 špagete? Koliko imaju zajedno špageta?
Iman je imala 2 špagete, Merima joj je poklonila 4 špagete. Koliko špageta ima sada Iman?
Lejla ima 1 špagetu, a njen brat Kasim 5 špageta? Koliko imaju zajedno?
Sanela nema špageta. To je uočila njena drugarica Alma i dala joj je 6 špageta? Koliko sada Sanela ima špageta?
Zapis: 5+1=6; 4+2=6; 3+3=6; 2+4=6; 1+5=6; 0+6=6
Oduzimanje brojeva do 6
Učiteljica je pripremila plakat, postavila na tablu, potrebno je na osnovu slike zapisati zadatak i izračunati. Učenici izlaze pred tablu i rade zadatke.
6 – 1 = 5
6 – 2 = 4
6 – 3 = 3
6 – 4 = 2
6 – 5 = 1
6 – 6 = 0
6 – 0 = 6

Računaj
Svaki učenik je dobio po dvije papirne kugle sladoleda na kojem se nalaze zadaci sabiranja i oduzimanja brojeva do 6. Učiteljica na tablu postavlja kornete sa brojevima od 0 do 6. Učenici računaju i kuglu sladoleda postavljaju na kornet sa rezultatom/rješenjem njihovog zadatka.

ZADAĆA
Uraditi zadatke na NL. >>>>

Tjelesna i zdravstvena kultura (Igre u učionici)
Uvodni dio časa
Učiteljica je pomoću široke krep trake na podu predstavila oblik Italije. (Napravila je dvije „velike čizme“.)
Učenici su podijeljeni u dvije kolone. Hodaju po krep traci, a ruke drže na ramenima učenika ispred sebe te na dogovoreni znak (pljesak rukama) hodaju na prstima, hodaju na petama, hodaju kao vojnici…
Pripremni dio časa
VJEŽBE
1. VJEŽBA – GLAVOM NAPRIJED-NATRAG: Stav uspravan, ruke spuštene uz tijelo, stopala spojena. Učenici spuštaju glavu na prsa, kratko je zadrže, a zatim lagano vraćaju.
2. VJEŽBA – GLAVOM LIJEVO-DESNO: Stav uspravan, ruke spuštene uz tijelo, stopala spojena. Učenici glavom izvode pokret u lijevu stranu, a zatim u desnu. Ramena ne smiju podizati.
3. VJEŽBA – POLICAJAC: Stav uspravan, stopala spojena. Jedna je ruka uz tijelo, a druga ispružena uz glavu. Podignutu ruku učenici spuštaju uz tijelo, a spuštenu podižu uz glavu, naizmjence.
4. VJEŽBA – MALI KRUGOVI: Stav uspravan, stopala spojena. Učenici drže ruke podignute u visini ramena i kruže njima polako prema naprijed, a zatim prema natrag.
5. VJEŽBA – PLJESAK: Stav uspravan, stopala raširena za širinu ramena. Učenici rukama pljesnu ispred tijela, a zatim iza tijela.
6. VJEŽBA – KRUŽIMO BOKOVIMA: Stav uspravan, raskoračni, ruke su na bokovima. Učenici kruže bokovima, trup se lagano naginje naprijed ili natrag.
Glavni dio časa
Koliko smo precizni i uporni
Učenici uzimaju jednu špagetu. Na stolu se nalaze makaroni. Zadatak je bez pomoći ruku sa špagetom u ustima uzeti jedan makaron.

Ko će brže pojesti „špagete“
Na rolnu papira od ubrusa učiteljica je svezala konopac. Potrebno je pripremiti isprintani lik dječaka i djevojčice, napraviti malu rupu na ustima i provući konopac. Pobjednik je ko prije na rolnu papira namota konopac.

Završni dio časa
Igra balansa
Učenici trebaju svoje turiste popeti na toranj u Pisi. Bacaju kocku i saznaju gdje ih trebaju smjestiti, na obruč određene boje. Toranj je jako klimav. Ako turisti padnu, počinje ih postavljati ispočetka. Igrač koji prvi na toranj postavi sve svoje turiste, pobjeđuje!
DRUGI DAN
Bosanski jezik i književnost (Slika=riječ)
Učiteljica pregleda zadaću, učenici trebali prepisati u sveske tekst o Italiji.
Gledanje videozapisa o Italiji. https://www.youtube.com/watch?v=OfeJ_lfaEno
Razgovor:
Po čemu ste prepoznali da je na videu prikazana Italija?
Reci šta vidiš
Učiteljica na tablu postavlja poster i pita učenike šta vide. Učenici su dobili kartice sa riječima: pica, sladoled, vulkan, špagete, skuter, zastava, paradajz, sir, gondola, Krivi toranj, Koloseum, riječ pročitaju i zalijepe na plakat na odgovarajuće mjesto.

Poveži sliku i riječ
Dobrovoljci izlaze pred tablu, pročitaju riječ na plakatu i povežu je sa slikom, a učenici istovremeno rade na NL.

Samostalan rad učenika (slikovni diktat)
Učiteljica dijeli NL. Objašnjava zadatak učenicima. Učenici rade samostalno, prepoznaju šta vide na slici i pišu u odgovarajuće linije. Učiteljica pomaže učenicima koji još ne mogu sami napisati riječ, posebno one duže.

IGRA spoji par (LearningApps)
https://learningapps.org/display?v=p8m3t9ypc23
ZADAĆA: NAPISATI RECEPT ZA PICU.
Moja okolina (Proljeće)
Plakat, rješenje slova u žutim poljima (proljeće)
Nacionalno jelo Italije - Pica
Glavni grad Italije - Rim
Sicilija, Sardinija, Capri - Otoci
Nacionalni cvijet Italije - Ljiljan
Najveći aktivni vulkan u Italiji - Etna
Posuda u kojoj možete čuvati zlato, a napravljen je od gline - Ćup
Najveći aktivni vulkan u Italiji - Etna
Prezentacija PROLJEĆEhttps://zbornica.com/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=790&Itemid=528
Rad u grupama
I grupa: VRIJEME U PROLJEĆE
Šta mislite kakvo je vrijeme u Italiji u proljeće? Oboji vrijeme u Italiji u proljeće.

II grupa: BILJKE U PROLJEĆE

III grupa: PROLJETNA ODJEĆA
Zadatak: Oboji odjeću koju nosimo u proljeće, linijom poveži i tako spremi proljetnu odjeću u kofer i uživaj u ljepotama Italije.

KVIZ
Muzička kultura (Slušanje muzike: Proljeće, A. Vivaldi)
Slušanje kompozicije Proljeće zatvorenih očiju kako bi došli do slike u svom umu i uživali u muzici općenito.
Nakon prvog slušanja i razgovora ponovo slušaju ali sad i gledaju Primavera - Vivaldi - YouTube
Upoznajmo Vivaldija.
Video je na engleskom jeziku, ali učiteljica je prevodila učenicima i davala dodatne upute. https://www.youtube.com/watch?v=0Wlqcn0b07I
Napomena: Videozapis nije obavezno do kraja poslušati i pogledati, poslušati isječak Proljeće.
Razgovor o dinamici (uglavnom glasno), tempu (brzo i živahno) i raspoloženju (radosno i puno nade).
Da bi saznali koji instrument čuju rade u paru. Potrebno je složiti slagalicu: rješenje – violina.

Zaplešimo
Učenici su podijeljeni u grupe. Kompozicija je podijeljena na dijelove i u skladu s tim učenici plešu i mašu maramama samo kada slijedi njihov dio.
I grupa drveće imaju zelene marame
II grupa ptice imaju roze marame
III grupa rijeka imaju plave marame
IV grupa munje imaju crvene marame
Kada završe ovu aktivnost slijedi nastavni list za bojenje.

TREĆI DAN
Matematika (Sabiranje i oduzimanje brojeva do 7)
Posmatraju sliku. Šta možemo napraviti od šampinjona? Koliko šampinjona je u korpici? Koliko izvan nije u korpi?
Danas učimo broj 7.
Sabiranje i oduzimanje brojeva do 7, rad na zadacima na plakatu na tabli i na nastavnim listovima.


Likovna kultura ( Linije po toku i karakteru)
Otkrij sliku
Parovi su dobili jedan dio slagalice/slike na kojima pišu zadaci 1+1, 7 – 4, 2 + 2, 5 + 0, 7 – 1, 2 + 5. Na tabli se nalazi plakat na kojem su nacrtana polja sa brojevima 2, 3, 4, 5 , 6 i 7.
Rješenje: Učenici kažu da je rješenje žena, a učiteljica kaže ime žene Mona Lisa.

Objašnjava gdje je nastala slika i upoznaje ih sa italijanskim slikarem Leonardom Da Vincijem koristeći videozapis. (Video se možete utišati, uključiti prevod i učiteljica čita jer učenici ne razumije engleski jezik niti znaju čitati tekst na bosanskom jeziku)
https://www.youtube.com/watch?v=3ddu2ZjZ6A8
Učenici dobijaju predložak. Potrebno je da crnim flomasterom dovrše crtež koristeći linije po toku i karakteru.


Analiza i vrednovanje učeničkih radova
ČETVRTI DAN
Bosanski jezik i književnost (Čitamo i pišemo)
Učenici čitaju recepte. https://drive.google.com/file/d/1gIU5_PpXeMdOTMCF9gz_ugW5V7gd2gT4/view?usp=sharing
Razgovor o slici, potom pisanje rečenica u svesku.

Igra pronađi par: Spoji sliku i riječ
https://wordwall.net/hr/resource/60223102
Slobodne aktivnosti (Pravimo picu)
Posmatraju sliku i razgovaraju o zanimanju.
Učenici prave kuharske kape.

Imenuju sastojke za picu i zajedno prave picu. Kada se pica ispekla svi učenici su uživali u ukusu i rado pojeli svaki komad.


Kada su svu picu pojeli uslijedila je STEM aktivnost. Ponovili su koji je najveći vulkan u Italiji i odlučili napraviti erupciju Etna vulkana.
DOPUNI REČENICE

I na kraju NL šta su naučili i evaluacija integrirane nastave.

Prilog uz detaljan opis realizacije
Potrebni resursi
PRILOZI: Svi videozapisi i nastavni listovi nalaze se na linku: https://wakelet.com/i/invite?code=otnqb53y


IDEMO NA KARNEVAL...

Korišteno je formativno procjenjivanje kroz razgovore, diskusije, postavljanjem pitanja/tvrdnji sa ponuđenim odgovorima tačno/netačno.

Učenici su imali istraživački zadatak, zajedno sa roditeljima pronaći osnovne informacije o Italiji, uraditi zadatke na nastavnom listu. Saznati koji su sastojci potrebni za picu i napisati recept u sveske.
Savjetujem da u svoj rad s učenicima uvedete integriranu nastavu od koje imaju korist i učenici i učitelji. Učenici vole ovakav rad i lakše pamte i povezuju sadržaje.
Upitnik za procjenu pripreme za čas
Trenutna procjena pripreme za časSlične objave
Igra uloga oblik je iskustvenog učenja u kojem učenici preuzimaju dodijeljene uloge, karaktere ili funkcije i stiču snažna iskustva kroz simulirane situacije stvarnog svijeta
Drvo problema je strategija za analizu, odnosno, vizualno prezentiranje problema kroz njegove uzroke i posljedice
Metoda u kojoj nastavnik usmjerava proces čitanja u manjim grupama u cilju razvoja vještine samostalnog čitanja, razumijevanja, analize te kritičkog promišljanja o sadržaju materijala koji se koristi u nastavi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec,
Kroz učeću aktivnost ,,Moja porodica’’ za djecu i roditelje ,djecu ćemo upoznati sa članovima porodica djece koji čine našu grupu. Desanka Pandilovski i Ivana Dragojlović
Kroz učeću aktivnost “Domaće životinje i korist od domaćih životinja” ponavlja se znanje o životinjama kroz vizuelnu i vokalnu stimulaciju, rad u različitim centrima aktivnosti i kroz zabavnu igricu Zaledi se.
Putovanje u svemir je učeća aktivnost koja upoznaje sa čudima Sunčevog sistema, pruža im mogućnost da prošire svoje vidike, steknu znanja izvan planete Zemlje ukazujući im na njenu jedinstvenost i potrebu za njenim očuvanjem.