Prihvatanje različitosti-inkluzija u odjeljenskoj zajedici

Kroz grupni rad analizirali su kako se nositi s različitim izazovima, prihvatiti različitosti i pomagati jedni drugima. Razvili su vještine saradnje i međusobne podrške.

Prihvatanje različitosti-inkluzija u odjeljenskoj zajedici
Organizacijski oblik nastave
Suradnja škole sa roditeljima i zajednicom te razvoj školskog kolektiva
Trajanje

45 minuta

Predmet

Odjeljenska zajednica

Ciljevi i ishodi učenja i poučavanja

Ciljevi teme: definisati i razumijeti postojanje poteškoća I  različitosti među učenicima, 

Prihvatiti postojanje poteškoća I različitosti među učenicima, te njihovo prihvatanje, uvažavanje I pružanje pomoći u prevazilaženju istih.

Ishodi: 

  • Definisati iopisati vlastite poteškoće, definisati I razumjeti poteškoće djece s posebnim potrebama. Povezati valstite poteškoće sa poteškoćama učenika s posebnim potrebama.
  • Povezati pružanje podrške i pomoći učenicima s poteškoćama sa koristima za te učenike.

 

Detaljan opis realizacije

UVODNI DIO: trajanje 5-10 minuta

Predstavljanje učenicima

U cilju pripremanja učenika za aktivnosti koje slijede zatražit ću od njih da ustanu, zatvore oči I pokušaju dohvatiti olovku sa stola.

Nakon vježbe postavljam pitanja: 

Da li ste uspjeli?
Očekivani odgovori:   ne

Zašto niste uspjeli?
Očekivani odgovori: nismo vidjeli, nismo imali olovku na stolu, ne znamo gdje smo ostavili olovku

Poruka vježbe: nije uobičajeno imati pozitivan ishod ukoliko smo bili suočeni sa nerealnom  poteškoćom.

Slažete li se? 

U narednoj vježbi vaš zadatak je da predstavljate komisiju koja će rasporediti životinje sa slike utakmičenju u aktivnosti/disciplini koja im najviše odgovara u skadu sa njihovim različitim sposobnostima (sposobnosti vi određujete). Crteži životinja I discipline predstavljeni na projektoru. 

Grupa životinja: tigar, majmun, slon, pingvin, delfin

Aktivnosti: trčanje, klizanje na ledu, penjanje, povlačenje konopca, plivanje. (Prilog 1)

Pretpostavka je da će učenici povezati tgra sa trćanjem, majmuna sa penjanjem, slona sa povlaćenjem konopca, pingvina sa klizanjem, te delfina sa plivanjem.

Zbog čega ste određenim životinjama dodijelili različite atkivnost? Zašto se slon ne bi takmičio u penjanju? 

Zato što nezgrapan, težak, nema ruke ili sposobnost penjanja. Penjanje bi predstavljalo poteškoću jer slon nema tu sposobnost.

Dakle, svaka životinja ima neku različitu (stanje u kojem su dva predmeta, pojave ili živa bića drukčija, ne nalikuju, različita jedno od drugoga) sposobnost. 

Nisu svima date iste sposobnosti pa nešto što je sasvim uobičajeno za jedne za druge je poteškoća (ono što ometa ili onemogućava obavljanje nekog zadatka ili posla).

GLAVNI DIO ČASA:

Sada kada smo na prethodnom primjeru različite aktivnosti dodijelili temeljem različitih sposobnosti, idemo sad svi pokušati  riješiti iste zadatke.  

Neke zadatke ćete riješiti zahvaljujući iskustvu, odnosno prethodnom znanju i vještinama,  neke na temelju snalažljivosti, a neki će vam predstavljati poteškoću.

Učenicima se dijele nastavni listići u cilju individualnog rješavanja postavljenih zdataka.

 Na listićima su zadaci različitih oblasti I  stepena težine koji podrazumijevaju različita znanja I vještine. (prilog br.2-test)

Učenicima se daje 3-5 minuta za rješavanje zadataka iz testa, a zatim postavlja pitanje da li je neko riješio sve zadatke? 

Da li ste imali poteškoće u rješavanju ovih zadataka? Zašto? 

Očekivano: neke jesam neke ne, previše različitih oblasti, ne znam zadatak, ne znam engleski, hemiju……….nisam se spremao/la za sve predmete…..ili jesam

Učenici koji su riješili sve ili većinu zadataka testa imenuju se za vođe grupa za nastavak rada na ovim nastavnim listićima, dok se nastavni listići odlažu I prelazi na novu aktivnost.

Dakle, svi smo nešto uradili u skladu sa svojim različitim znanjima I snalažjivošću, pojedini sve ili skoro sv,  ali I oni su različiti jer ih sve interesuje. Neko ništa jer je možda nespreman, ne zanima ga, ali ono što je nekom lako nekom je poteškoća, ono što neko voli neko ne voli.

Kako bih učenicima približila pojmove različitosti I poteškoća kreirani su nastavni listići na kojima će definisati nekoliko aktivnosti koje im predstavljaju poteškoćuili ono što im je lako:

Poteškoću mi predstavlja: pronalaženje novih prijatelja, odijevanje, učenje,bavljenje sportom….nešto drugo
Lako mi je: pronalaženje novih prijatelja, odijevanje, učenje,bavljenje sportom….nešto drugo (prilog br.3)

Vrijeme za ovu aktivnost je 5 minuta. 

Nakon rada na nastavnim listićima učenici imaju zadatak da na sikerima (novi prijatelji-zeleni stiker, odijevanje-rozi, učenje-žuti, sport-narandžasti i nešto drugo-plavi) napišu aktivnosti, te da ih zalijepe na prethodno pripremljena dva hamer papir: poteškoće i lako mi je. 


Kroz razgovor, zajedno sa učenicima analiziramo rezultate rada:

Čini mi se da svi imamo neke različite poteškoće I različite aktivnosti koje nam je lako uraditi.

U čemu se to razlikujemo? Učenju? Pisanju? Drugarstvima?

Da li to znači da smo različiti? 


DA, RAZLIČITI u izgledu, odjevanju, učenju, pamćenju, pjevanju, u većini stvari pa I u poteškoćama koje imamo.

Kako se nosimo s teškoćama? Prihvatamo ih, nastojimo prevazići…

Da li razgovaramo o njima? Da, ne….

Da li tražimo pomoć od drugih u prevazilaženju poteškoća? Da, ne , ponekad……

Da li samostalno pružimo pomoć drugarim kojima je potrebna?  


Sad kada znamo šta su poteškoće I nakon što smo analizirali sa koliko se poteškoća svi susrećemo u svakodnevnom životu pročitat ću vam jedno pismo (prilog br.4) I molim da pažljivo slušate.

Kratka diskusija: Kako ste se osjećali? Tužno, nismo znali, nismo vidjeli, mi pomažemo……prihvatamo….

Učenici se dijele u 4 grupe po 5 učenika prema dobijenim brojevima, s tim da je u svakoj grupi po jedan učenik  koji su riješili test- dobijaju broj 1.

Zadaci grupa su da nakon analize urade sljedeće: (prilog br.5)

Definisati poteškoće učenika navedenih u pismu
Definisati aktivnosti koje su lake za učenika
Uporediti sa poteškoćama članova grupe
Uporediti s aktivnostima koje su lake članovima grupe
Na temelju upoređivanja predložiti konkretne aktivnosti pomoći

Vrijeme rada po grupama je 5-7 minuta. Nakon rada na tekstu predstavnici grupa (ne nužno učenici s brojem 1) predstavljaju rješenje zadataka. Svaka grupa dobija drugčiju boju papira na kojem predstavlja rješenje zadataka. Predstavnici grupa čitaju rješenja I lijepe ih na tablu, koja  je podijeljena na 5 dijelova u skladu sa postavljenim zadacima.

Na temelju prethodnog rada učenici će prepoznati teškoće iz teksta, uporediti ih sa vlastitima I ponuditi konkretna rješenja za prevazilaženje poteškoća i prihvatanje razlika, koji će se izvući kao zajednički zaključci.  

Vrijeme izlaganja I diskusije: 10-15 minuta.


Dakle, kada smo prošli sve ove aktivnosti zajedno možemo zaključiti da razlike postoje, ali nam razlike ne smetaju  da radimo iste testove, da se družimo, da zatražimo pomoć u omome u čemu imamo poteškoću ili da pružimo pomoć u onome što nam lako ide. 


Tek kada  prihvatimo različitost  u razredu shvatit ćemo koliko smo zajedno zanimljivi, sretni I bogati. 

ZAVRŠNI DIO ČASA:

Učenici ostaju u grupama I ovaj put zajedno rješavaju postavljene zadatke na prvom testu. Tačni odgovori se upisuju na prezentaciji. 

Bez obzira na poteškoća s kojima smo se susreli u samostalnom rješavanju testa uz pomoć drugih smo  uspješno  riješili sve zadatke.

Prijedlog samostalne aktivnosti: napisati sastav u kojoj će opisati jednu situaciju u školi, porodici ili društvu koja im je predstavljala poteškoću I da li su je I kako riješili, te da o tome razgovaraju sa razrednikom ili pedagogom škole.

 

 

Prilog uz detaljan opis realizacije

Praćenje i procjenjivanje

Učenici definišu i opisuju vlastite poteškoće i razlike među učenicima

Na temelju aktivnosti i rada na tekstu definišu poteškoće djece s posebnim potrebama.

Kroz aktivan rad povezuju valstite poteškoće sa poteškoćama učenika s posebnim potrebama. Definišu i uočavaju  sličnosti I razlike.

Dobivanjem pomoći od drugim učenika u konkretnim zadacima uočavaju benefite pružene pomoći. 

Predlaganjem pružanja konkretne podrške i pomoći učenicima s poteškoćama uočavaju koristi za te učenike.

Učenicima koji nisu dosegli potreban nivo ishoda pružiti pomoć u rješavanju ličnih problema u cilju razumijevanja tuđih.

 

Ideje za domaće zadaće (nastavak aktivnosti) i uključivanje roditelja

Učenicima se predlaže da opišu jednu situaciju u školi, porodici ili društvu koja im je predstavljala poteškoću I da li su je I kako riješili, te da o tome razgovaraju sa razrednikom ili pedagogom škole. 

 

Savjeti za druge nastavnike/ce kod realizacije ove lekcije/teme

S obzirom na osjetljivost same teme neophodno je koliko je moguće više objektivizirati situaciju, uključiti neutralne teškoće I razlike tek toliko da bi učenici prepoznali postojanje istih.

Pruženu pomoć generalizirati i ne usmjeravati konkretno na učenika sa posebnim potrebama.

 

Prilozi (radni materijal, radni listovi i dr.)
Metode i tehnike

Slične objave


Dopisivanje

Morate biti prijavljeni da biste ćaskali